В Україні хочуть дозволити виїжджати за кордон усім охочим, але є умова

Новини

Кому з чоловіків хочуть дозволити виїхати за межі країни, скільки це коштуватиме та як на це реагують військові

В Україні чоловікам можуть дозволити виїзд за кордон. Але є одна умова – треба сплатити гроші на рахунок ЗСУ. Відповідний законопроєкт уже зареєстрували у Верховній Раді. Кому з чоловіків хочуть дозволити виїхати за межі країни, скільки це коштуватиме та як на це реагують військові, розповів Артем Зябкін в ексклюзиві ТСН.ua.

Чоловіків випускатимуть за кордон?

В Україні військовозобов’язаних пропонують почати випускати за кордон. Відповідний законопроєкт у Верховній Раді зареєстрував депутат від “Слуги народу” Георгій Мазурашу. Ця пропозиція до парламенту має розширити перелік умов для тих, кому дозволять виїхати з України. Як і раніше, у списку – волонтери, які везуть гуманітарні вантажі. Втім, пропонується додати й інші категорії осіб, зокрема студентів, які вступили до іноземних вишів. Ті ж, хто не має відповідних документів, але хоче поїхати за кордон, мають сплатити за це гроші.

Скільки коштуватиме така “путівка”?

Що ж у тому законопроєкті? Якщо його ухвалить Рада, чоловіки віком від 18 до 60 років зможуть виїхати за кордон за умови, що вони відкриють рахунок в одному з українських державних банків. Туди треба зробити гарантійний внесок у розмірі не менше п’яти прожиткових мінімумів. Поки чоловік перебуватиме за кордоном, гроші з внеску поступово переказуватимуть на спецрахунок ЗСУ. Скільки може коштувати такий собі “закордонний квиток”, у коментарі ТСН.ua пояснила адвокатка Марина Бекало.

“Тобто в разі виїзду за кордон чоловіки мають відкрити рахунок у державному банку з мінімальним внеском 12 945 грн і поповнювати його кожного місяця під час перебування за кордоном на 1 306,5 грн, з наданням банку дозволу переказувати ці внески на спецрахунок ЗСУ”, – каже адвокатка.

Втікачі зможуть “легалізуватися”?

У пропозиції згадують і про військовозобов’язаних, які без дозволу залишили Україну. Треба зауважити, що таких чимало. У вересні 2023 року німецьке видання Bild дізналося цифру чоловіків призовного віку, які від початку війни опинилися в Німеччині. Тільки там їх більш ніж 160 тисяч. Наразі всі Сили оборони України налічують до 1 мільйона осіб.

А от таким чоловікам-втікачам, що оселилися в інших країнах, можуть запропонувати залишитися за кордоном, але легально. Для цього треба буде щомісячно сплачувати на рахунок ЗСУ майже 26 тисяч гривень.

“Норма статті передбачає добровільну сплату такої суми, але водночас проєктом передбачається право на в’їзд до України за умов, зазначених у цьому проєкті, тобто за умови сплати внесків. Це означає, що в’їзд до України чоловікам, які виїхали без дотримання цих вимог, можливий лише в разі сплати внеску”, – каже Марина Бекало.

Хоч законопроєкт ще сирий і далекий від ухвалення, можна вже точно сказати, що ця сума зовсім не велика. Як ви знаєте з історій, які набували розголосу, для того, щоб незаконно виїхати з України, ухилянти витрачали значно більші кошти. Юристи ж вважають, що цей законопроєкт не має перспектив, бо проти нього виступлять як у Міністерстві оборони, так і в Прикордонній службі.

Що скажуть військові?

А як на таку пропозицію відреагують захисники? Напевно, вони не будуть раді, оскільки чи не в кожному інтерв’ю українські бійці наголошують, що на фронті не вистачає людей. І тут йдеться не лише про втрати й поранення, а про звичайну людську втому. Більшість із добровольців, які в перші дні війни приєдналися до лав ЗСУ, досі працюють на найгарячіших ділянках фронту. А їм потрібен відпочинок.

“Мають бути готовими воювати всі”, – це слова голови фонду “Повернись живим” Тараса Чмута.

Погоджується з ним і доброволець ЗСУ Денис Квебек. На його думку, через армію пройдуть 90% чоловіків.

“Служитимуть усі”

Є серед військових і ті, хто взагалі не готовий миритися з тим, що війна для декого стала “питанням далеким”. Про це в інтерв’ю Bihus Info заявив Владислав Шевчук – командир роти 80-ї десантно-штурмової бригади, яка воює під Кліщіївкою неподалік Бахмута.

“Не вистачає людей, кажу прямо і не боюся цього. Солдати закінчуються щоденно, і ті, хто думають, що можуть відсидітися у глибокому тилу, пересидіти закінчення війни і потім вийти й розповідати, що він допомагав економічному фронту, купуючи каву й цигарки – так уже не пройде. І кожен, хто називає себе українським громадянином, в тому числі українською громадянкою, тому що законом не заборонено, щоб служили жінки, повинен піти до війська. Влада і військово-політичне керівництво рано чи пізно до цього додумаються, там сидять недурні люди”, – каже Владислав Шевчук.

Командир 80-ї ОДШБр не вважає проблемою і жорстоке поводження окремих представників ТЦК з призовниками. А от у коментарях із думкою військового погоджуються не всі.

От що пишуть користувачі в Мережі:

  • Потрібно частіше показувати такі відео, щоб люди бачили, хто формує попит на дії ТЦК на вулицях. Людина відкритим текстом говорить, що людей можна й потрібно насильно відправляти на війну.
  • Мобілізація потрібна, але не людей, а економіки. Потрібно переводити країну на військові рейки, збільшувати виробництво дронів, ракет та іншої далекобійної зброї, припинити ремонти доріг і стадіонів, відмінити захмарні зарплати чиновникам та суддям і всі кошти спрямувати на оборону.