“Україна дуже заслужила!” Лідери ЄС виступили єдиним фронтом проти Орбана: що відбувалося на саміті і як ухвалили рішення на користь Києва

Новини

На саміті Євросоюзу, який стартував 14 грудня у Брюсселі, керівники країн-учасниць виступили проти позиції прем’єр-міністра Віктора Орбана, відомого своїми симпатіями до Кремля. Політик прямо на старті зборів зробив відразу кілька різких заяв у бік України, вказавши, що Будапешт не підтримає ні вступу нашої держави до ЄС, ні подальшої фінансової підтримки.

Ключові висловлювання союзників на саміті зібрав OBOZ.UA. Однією з перших, хто парирував угорському прем’єру, стала його естонська колега Кая Каллас.

“Ми готові вести довгі дискусії і не здаватимемося перед принциповим запереченням Орбаном підтримки Києва. Я сподіваюся, що Євросоюз зможе знайти компроміси”, – зазначила вона.

Президент Литви Гітанас Науседа наголосив, що для Європи це “історичний шанс” розпочати переговори щодо надання членства Україні та Молдові. Також він переконаний, що передача 50 мільярдів євро українській стороні – питання актуальне й невідкладне.

“Я дуже сподіваюся, що ми знайдемо формулу, тому що 50 млрд – це питання нинішнього дня. Ми не повинні відкладати це рішення, тому що Україна не воює завтра. Вона воює прямо зараз, і, звичайно, це має величезні наслідки для її економіки”, – переконаний литовський глава держави.

Як зазначив у бесіді з журналістами канцлер Німеччини Олаф Шольц, напередодні саміту він зустрівся з Орбаном у компанії з президентами: Франції Еммануелем Макроном та Євроради Шарлем Мішелем. Учотирьох вони проговорили важливість перспектив для розширення ЄС за рахунок Молдови, України, Грузії та балканських країн.

“Особливо у випадку України ми вважаємо, що це необхідний знак того, що ми підтримуємо дії українців, спрямовані на виконання всіх заходів, які ми просимо їх реалізувати”, – підсумував Шольц.

А президентка Європарламенту Роберта Мецола звернулася до Орбана із закликом усвідомити, що всі рішення щодо українського питання не можуть бути політичними. Усі, від кого залежить майбутнє України у складі ЄС, мають дивитися лише на конкретні здобутки Києва на цьому шляху.

Подібний натиск не сподобався Орбану – й він змушений був залишити сесійну залу саме в частині, де відбувалося голосування щодо України. Про це повідомило агентство The Guardian.

“Угорщина своєї позиції не змінює”, – коротко резюмував він, вийшовши із закритого засідання.

Нагадаємо, на початку саміту в Брюсселі Орбан заявив, що Будапешт блокуватиме і виділення фінансової допомоги Україні з бюджету ЄС, і початок переговорів щодо вступу країни до блоку. На цьому тлі представники решти 26 країн ЄС готуються до затяжних переговорів, щоб подолати опір Орбана. Вони не відкидають, що саміт може затягтися ще на кілька днів.