Укpаїна отpимає деcятки винищувачів F-16: які їxні оcновні хаpактеpистики

Новини

Велика Британія, США, Нідерланди, Бельгія, Данія, Португалія сформували авіаційну коаліцію щодо передачі Україні F-16.

Володимир Зеленський повідомив про те, що Нідерланди вже розпочали підготовку перших літаків до передачі Україні.

Відповідну заяву український лідер зробив 22 грудня 2023 року. Наразі мовиться про 18 літаків. Це – по-справжньому історичне рішення, заради якого Україна працювала тривалий час.

Зеленський подякував нідерландському уряду за цей вкрай необхідний крок, а також – за систематичну підтримку України.

Також подякував Нідерландам за активну підтримку початку переговорів про вступ України до ЄС і наголосив на важливості якнайшвидшого надання нашій країні довгострокової допомоги ЄС обсягом 50 мільярдів євро,
– наголосив український лідер.

У Повітряних силах станом на грудень 2023 року наголошували, що при всій ефективності ППО, зважаючи на площу України, для захисту необхідні F-16.

Як змінювалася позиція Заходу щодо постачання Україні F-16.

Оновлено! Володимир Зеленський 20 серпня відвідав з робочим візитом Нідерланди, де зустрівся з прем’єр-міністром Марком Рютте та побував на військовій авіабазі в Ейндговені. Того ж дня голова держави написав у своїх соцмережах про історичний крок. Україна отримає перші винищувачі F-16 від Нідерландів. Також 20 серпня Данія повідомила про своє бажання передати Україні винищувачі.

Видання Politico 18 травня, посилаючись на представників Міністерства оборони США, написало, що у Пентагоні не проти надавати Україні багатоцільові винищувачі. Речник Пентагону прокоментував питання, посилаючись на січневу статтю для видання, де високопосадовець Міноборони заявив: “Я не думаю, що ми проти”.

Згодом високопоставлений представник адміністрації Байдена заявив CNN, що США підтримають спільні міжнародні зусилля з підготовки українських пілотів на сучасних винищувачах, включно з F-16. Високопоставлений представник адміністрації Байдена заявив, що навчання:

відбуватимуться на одному з європейських полігонів;
проводитимуть не в Україні;
триватимуть декілька місяців.
Вже 19 травня Джо Байден звернувся до лідерів G7 та заявив, що США підтримають зусилля з навчання українських пілотів на повітряних суднах F-16.

Володимир Зеленський привітав історичне рішення США та Байдена підтримати міжнародну коаліцію винищувачів та заявив, що це суттєво зміцнить нашу армію в небі.

Український лідер заявив, що розраховує на обговорення практичної реалізації рішення Джо Байдена під час саміту G7, який проходить у Хіросімі.

Зверніть увагу! Радник міністра оборони України Юрій Сак заявив, що зараз Україна потребує 40–50 винищувачів F-16. З цих літаків можна створити 3–4 ескадрильї. Без цих винищувачів українська система ППО не буде повною.
Створена міжнародна коаліція щодо винищувачів Україні
Прем’єр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що вони вітають заяву США про схвалення підготовки українських пілотів на винищувачах F-16.

Велика Британія працюватиме разом із США, Нідерландами, Бельгією та Данією, щоб надати Україні необхідну їй бойову авіаційну спроможність. Ми стоїмо разом,
– заявив політик.

Окрім того, глава МЗС Дмитро Кулеба заявив, що Португалія також вирішила “приєднатися до авіаційної коаліції”. Вона займеться тренуванням наших пілотів і механіків на бойових літаках західного зразка.

Глава Офісу Президента Андрій Єрмак 19 травня заявив, що в цей день офіційно створили коаліцію літаків, над якою працювала команда президента України. За його словами, це свідчить про те, що Україна дуже скоро матиме все необхідне, щоб захистити небо, міста та людей.

Коли та скільки F-16 загалом може отримати Україна
Оновлено! Володимир Зеленський 20 серпня заявив, що Україна отримає від Нідерландів 42 літаки F-16. Це станеться після завершення тренувань наших пілотів та інженерів.

Сьогодні робимо ще один крок на посилення повітряного щита України. F-16. Літаки, які ми використаємо, щоб тримати російських терористів подалі від українських міст і сіл,
– написав він.

Зеленський подякував Нідерландам та наголосив, що це лише початок.

Голова данського уряду Метте Фредеріксен 20 серпня заявила, що її країна передасть нашій державі 19 винищувачів. Вона припустила, що першу групу з 6 літаків F-16 наші захисники отримають до Нового року.

NBC News написало 19 травня, що США та союзники планують надати Україні винищувачі F-16. Окрім того, винищувачі можуть надійти в Україну не з Вашингтона.

Високопоставлений представник адміністрації Джо Байдена заявив, що літаки не будуть використовуватися для майбутнього контрнаступу України проти Росії.

Відомо, що впродовж найближчих місяців США та союзники вирішать, коли фактично надавати винищувачі, скільки ми надамо та хто їх надасть,
– заявив чиновник.

Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван 20 травня офіційно заявив, що рішення США підтримати спільні міжнародні зусилля з підготовки українських пілотів на сучасних винищувачах, зокрема F-16, – це “довгострокове зобов’язання українській самообороні”. Окрім того, Салліван:

заявив, що літаки не потрібні ЗСУ в боротьбі з Росією, проте пізніше вони зіграють свою роль;
не сказав, скільки часу потрібно українським пілотам на навчання.
“Тепер, коли ми все зробили, ми змогли дати українцям можливість досягти прогресу на полі бою, ми досягли моменту, коли настав час сказати, що Україні знадобиться як частина майбутніх сил, щоб мати можливість стримувати та захищатися від російської агресії. Частиною цього є винищувачі четвертого покоління F-16”, – заявив радник з національної безпеки.

Джейк Салліван запевнив, що Вашингтон з партнерами надаватимуть Україні F-16 лише за умови, що українські пілоти не атакуватимуть ними територію Росії.

Радник глави Офісу Президента Михайло Подоляк заявив, що країни Заходу вже ухвалили позитивне рішення. Наразі між союзниками та Україною тривають перемовини щодо передачі військових літаків західного виробництва.

Зверніть увагу! У червні перед самітом Альянсу міністри оборони країн НАТО обговорять можливість передачі Україні сучасних винищувачів. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що постачання зброї нашим захисникам розвивалося в міру того, як просувалася війна, адже спершу ЗСУ потрібні були не винищувачі.
Видання Defence Express написало, що постачати винищувачі, ймовірно, будуть саме Данія та Нідерланди. Враховуючи ресурси цих країн, Україна може отримати одну – дві ескадрильї винищувачів, тобто загалом від 24 до 36 винищувачів F-16.

З часом кількість літаків буде збільшуватися в міру того, як США будуть надавати країнам на озброєння нові F-35.

Що цьому передувало

Глава МЗС Нідерландів Вопке Гукстра повідомив у січні 2023 року, що нідерландський уряд розгляне можливість постачання винищувачів F-16, якщо Київ про це попросить. Він наголосив, що в Нідерландів немає жодних табу щодо передачі винищувачів.

Німецький канцлер Олаф Шольц виключив постачання Україні винищувачів, однак згодом сказав, що питання потребує дискусій. Президент Франції Еммануель Макрон запевнив, що тема літаків не є табуйована.

Макрон наголосив, що рішення буде ухвалюватися за умови, що техніка не буде використовуватися для ударів по території Росії, а також не послабить армію Франції.

Найважливіше значення має позиція США, оскільки літаки F-16 вироблені саме в Америці. Відтак, дозвіл навіть про реекспорт літаків проходитиме через Вашингтон.

Спершу в Білому домі заявили, що готові до обговорення теми літаків. Та 30 січня президент США Джо Байден, відповідаючи на питання, чи буде Америка постачати Україні літаки, сказав “ні”.

Скільки часу необхідно для того, щоб навчитися пілотувати F-16
Видання Yahoo News написало, що після двотижневого тренування двох наших пілотів на американській авіабазі США дійшли висновку, що українські пілоти можуть навчитися керувати винищувачами F-16 за чотири місяці.

Адже українські пілоти перевершили заявлені очікування Пентагону. За даними видання, низці союзників по НАТО, що літають на цих винищувачах, надали документ, що містить детальну оцінку, проведену наприкінці лютого та на початку березня на базі національної гвардії Морріс у Тусоні штату Аризона.

Раніше Defense Express писало, що US Air Force описав строки навчання на літаках F-16. До базового курсу підготовки майбутніх пілотів F-16 допускаються пілоти, які вже пройшли шестимісячну підготовку на турбогвинтовому Т-6 та семимісячну на реактивному Т-38 Talon, а також 1,5-2 місячне тренування на AT-38. Останнє, судячи з усього, пов’язано вже з отриманням навичок використання озброєння.

Для українських пілотів проходити повноцінне навчання на тренувальних літаках Т-6 та Т-38 вже немає потреби, бо вони призначені для отримання базових навичок пілотування взагалі. Тому одразу можливо перейти на навчання F-16.

Навчання на F-16 складається з 5 послідових етапів. На першому протягом місяця проходять виключно академічні навчання із вивчення основних систем F-16 та аварійних процедур.

Потім розпочинається “перехідний етап”: навчання на авіасимуляторі, зазвичай їх вісім, які охоплюють виключно отримання навичок з пілотування та дій в аварійних ситуаціях. Після цього чотири вильоти на двомісному F-16D та перший одноосібний на F-16C.

Потім ще 6 вильотів, включно з нічними та груповими польотами, а також контрольним, під час якого перевіряються всі навички пілотування. Лише після цього пілот отримає статус допущеного до пілотування F-16 у будь-яких погодних умовах.

Бойова підготовка на F-16 передбачає курс “повітря-повітря”: 26 вильотів, з відпрацюванням використання озброєння, тактики повторного бою на різних дистанціях, включно з ближнім маневровим.

Курс “повітря-земля”: 26 вильотів, з польотами на надмалій висоті, відпрацювання різноманітним озброєнням та отримання тактичних навичок.

Але на цьому навчання не завершується, бо є ще окремий місячний курс зі знищення протиповітряної оборони противника і проходить він вже виключно на F-16 Block 50, із застосуванням систем вже виключно бойового літака.

Загальна тривалість курсу пілотування F-16 становить дев’ять місяців. І мова йде про базову підготовку військових льотчиків.

Курс для українських пілотів може бути переглянутий та скорочений. Та, як повідомив речник Повітряних Сил ЗСУ Юрій Ігнат, навіть у такому випадку мова б йшла про шість місяців.

Характеристики та історія F-16
Винищувачі F-16 перебувають на озброєнні 24 країн світу. Станом на 2009 рік було побудовано 4 400 таких повітряних суден.

У 2016 в експлуатації перебувало 2 500 “Файтінг Фелкон”. Винищувачі вже не будуються для ВПС США, однак їх виготовляють для експорту. Літаки F-16 почали ставати на озброєння ВПС США з 1978 року.

Основні характеристики F-16:

може розганятися максимум до 2 178 кілометрів за годину;
має шестиствольну авіаційну гармату;
бойовий радіус дії становить 1 800 кілометрів;
важить майже 13 тонн (разом з двома ракетами на борту);
може подолати відстань до 4 220 кілометрів;
розмах крил – майже 9,5 метра.

F-16 – це моноплан із середньо розташованим крилом і двигуном у хвостовій частині фюзеляжу. Фюзеляж типу напівмонокок суцільнометалевий з однокілевим оперенням.

Плавне спряження крила і фюзеляжу дозволяє забезпечити створення фюзеляжем додаткової підйомної сили на великих кутах атаки. Конструкція на 78,3% виконана з алюмінієвих сплавів, 4,2% складають титанові сплави, 4,2% – вуглепластик і 3,7% – сталь.

Для забезпечення простоти експлуатації літак має 228 люків і знімних панелей. Двигун має під фюзеляжний повітрозабірник.

Кабіна обладнана регенеративною системою кондиціонування і наддуву. Катапультоване крісло фірми “Макдоннелл-Дуглас” ACESII забезпечує покидання літака на стоянці і у польоті при швидкості 1 100 кілометрів на годину на висотах до 15 000 метрів. Система керування літаком – електро дистанційна з чотирикратним резервуванням.

Розподілення кількості F-16 по модифікаціях наступне:
F-16A/B Block 1/5/10 – 600 одиниць,
F-16A/B Block 15 – 983 одиниці,
F-16A/B Block 20 – 150 одиниць,
F-16C/D Block 25 (з 1984 року) – 244 одиниці,
F-16C/D Block 30/32 – 733 одиниці,
F-16C/D Block 40/42 – 615 одиниць,
F-16C/D Block 50/52 – 830 одиниць,
F-16C/D Block 50/52 Plus – близько 300 одиниць,
F-16E/F Block 60 – 80 одиниць,
F-16V Block 70/72 – близько 130 одиниць замовлено.

Як писав “Мілітарний”, протягом свого життя, F-16, що вже стоять на озброєнні, отримували пакетні програми модернізації. Вони мали назву Mid-Life Update (MLU).

Перший пакет розроблений на початку 90-х років для того, щоб підтягнути бойові можливості F-16A/B до рівня F-16C/D Block 50/52, у першу чергу покращити надійність та ремонтопридатність літаків.

Першими покупцями цього набору модернізації виступили Бельгія, Данія, Нідерланди, Норвегія та Португалія. Надалі список країн, що модернізують свої літаки згідно з різними пакетами, тільки розширювався.

Початкова модернізація M3 tape охоплювала інтеграцію Link-16, бомб з GPS корекцією GBU-30/32, нашоломної системи індикації, модернізацію радара шляхом встановлення нового бортового обчислювача.

Надалі стали доступні наступні пакети модернізації:

M4 tape – інтеграція ракет класу “повітря-повітря” ближнього бою AIM-9X та IRIS-T, просунутого Link-16, прицільного контейнера SNIPER і підвищення його можливостей, оновлення прицільної системи для протирадіолокаційних ракет HTS.
M5 tape – інтеграція тактичних плануючих керованих авіабомб AGM-154 JSOW, авіабомб з лазерним наведенням EGBU-12, більш стійких до завад GPS/ІНС, оновлений Link-16, додаткові системи комунікації та озброєнь.
M6 tape – інтеграція нової системи “свій-чужий”, ракет “повітря-повітря” середньої дальності AIM-120D, високоточних авіабомб GBU-39, GBU-54 JDAM, оновлений Link-16, системи уникнення зіткнення з землею, покращені пілони BRU-69, оновлення певних систем комунікації і контролю систем.
M7 tape – інтеграція радара з АФАР AN/APG-83, останніх модифікацій AIM-120D, JASSM-ER, модернізація систем комунікації і керування.
Скільки коштує F-16
Швидше за все, Україна надіється, що отримає сучасні винищувачі як військову допомогу. “Мілітарний” навів орієнтовну вартість модернізованих F-16 у різних країнах світу.

Греція – модернізація 84 одиниць F-16 Block 30 і Block 50 до рівня F-16V Block 70/72, тобто M7 tape пакет за ціною 1,5 мільярда доларів, тобто близько 18 мільйонів доларів за одиницю.

Сінгапур – 60 одиниць F-16C/D Block 52 і Advanced Block 52 за ціною 17 мільйонів доларів за одиницю за пакет модернізації M7 tape.

Румунія – після отримання останнього із 17 F-16A/B Block 20 MLU M5.2R, всі вони будуть модернізовані до рівня M6XR. На модернізацію і логістичну підтримку цього флоту вже отримана згода уряду США за 175 мільйонів доларів.

Для порівняння орієнтовна вартість нового літака F-16V Block 70/72 (у виробника) – 64 мільйони доларів без врахування озброєння, підготовки персоналу та супутніх витрат.

Відтак, як зазначає “Мілітарний”, за ціною 20 – 30 мільйонів доларів можна купити відремонтовані і модернізовані не до найвищого рівня літаки F-16A/B, яким вже близько 35 років.

Як F-16 можуть допомогти Україні
F-16 стали ефективними проти крилатих ракет, якими Росія масовано атакує Україну, та можуть прицілитися у більше цілей, ніж здатні уразити. Про це повідомляло видання Air Force Magazine.

Повітряні Сили США разом з Northrop Grumman завершили п’ятирічний процес модернізації 72 винищувачів F-16 для Національної гвардії США радарами п’ятого покоління.

Завдяки новим радарам винищувачі зможуть відстежувати більше цілей на більших дальностях та з більшою точністю.

За словами підрядника, нові радари з активною решіткою з електронним скануванням (AESA) створені на основі радарів, які Northrop Grumman встановила на F-22 і F-35.

Попередній радар управління вогнем APG-68 F-16 міг відстежувати не більше двох об’єктів одночасно, а з новим радаром пілот може “прицілитися у більше цілей, ніж може уразити”.

Старі радари також мали “майже нульові можливості” проти крилатих ракет, що було “особливо тривожно”, враховуючи розповсюдження таких ракет протягом останніх років.

Водночас ці 72 винищувачі F-16 будуть не єдиними в США, які отримають радари п’ятого покоління – найближчими роками ще сотні літаків отримають комбінований пакет модернізації, який передбачає зокрема і встановлення радарів AESA.

Тактична авіація України зараз складається з 4 типів літаків радянського виробництва, бо наша держава не купувала бойових літаків з часу здобуття незалежності. В нас є Су-25, фронтові бомбардувальники Су-24М, а також винищувачі Су-27 та МіГ-29. Багатофункціональні винищувачі F-16 об’єднують в собі функції всіх цих чотирьох типів. Їх навіть можна використовувати як частину ППО.

Як швидко можна розгорнути ескадрилью F-16 в Україні
Офіцер ЗС Азербайджану військовий аналітик Агіль Рустамадзе в інтерв’ю НВ висловив думку, що за певних умов Україна могла б доволі швидко розгорнути у себе ескадрилью винищувачів F-16 протягом трьох місяців на базі цивільного аеропорту і протягом як мінімум шести – на базі військового аеродрому.

Передусім він зауважує, що основна перепона до оснащення ПС ЗСУ сучасними літаками – це відсутність необхідної інфраструктури, яка “вимагає зовсім інших аеродромів та технічних засобів”.

Хоча тогочасний міністр оборони Олексій Резніков влітку інформував, що проблема з аеродромною інфраструктурою Повітряних Сил України, яка є певною перепоною в отриманні західних винищувачів, може бути вирішена.

Рустамадзе вважає, що обмежено ці літаки можуть використовувати інфраструктуру Польщі, а в Україні – цивільні аеродроми, які можна перепідготувати протягом 1 – 3 місяців.

“З обмеженнями, але можна буде використовувати цивільний аеропорт, наприклад, у Києві, щоб розгорнути ескадрилью та почати використовувати. Ескадрилья F-16, де кожен літак братиме по три ракети дальністю 250 кілометрів – 36 літаків злітає, там близько 100 ракет дальністю 250 кілометрів – і ви отримаєте дуже потужний ударний кулак”, – зазначив Рустамадзе.

Для військових аеродромів цей термін збільшується втричі – на його підготовку піде щонайменше 6 місяців.

Джерело