Курс валют в Україні: чи очікувати обвалу гривні цього тижня і що буде далі

Новини

Експерти розповіли, чого чекати від курсу валют з 9 по 15 жовтня.

Курс валют в Україні після головної новини минулого тижня – скасування Нацбанком від 3 жовтня фіксованого офіційного курсу гривні, про ймовірність чого нещодавно попереджали експерти ТСН.ua, – залишається відносно стабільним.  tsn.ua

Нагадаємо, фіксований курс був уведений регулятором ще 24 лютого 2022 року на рівні 29,3 грн/долар, але менш ніж за 5 місяців, 21 липня, через високу інфляцію Нацбанку довелося знизити курс до 36,56 грн/долар. Та, незважаючи на побоювання, що курс долара знову почне стрімко зростати, цього не сталося: готівковий долар під кінець минулого тижня навіть подешевшав.

Чому так сталося, чого очікувати далі, а також чи варто зараз вкладати кошти у валюту, аби зберегти їх від знецінення, що тепер вигідніше: євро, долар, чи є інші варіанти, читайте в щотижневому аналітичному проєкті сайту ТСН.ua.

Ви дізнаєтеся:

  1. що відбувається на готівковому ринку валюти;
  2. чого очікувати від курсу на цьому тижні, з 9 по 15 жовтня;
  3. продавати чи купувати готівкову валюту.

Наші експерти: член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко та фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

Що відбувається з курсом валют в Україні

Як роз’яснив голова Нацбанку Андрій Пишний, регулятор не відпустив курс у “вільне плавання”, а й далі контролюватиме ситуацію на міжбанківському валютному ринку, щоб відповідним чином (за рахунок продажу або купівлі валюти – Авт.) згладжувати надмірні коливання.

“Ми не повернулися до режиму плаваючого курсоутворення, який існував до повномасштабного вторгнення. Наразі режим, який змінює Національний банк, в першу чергу вплине на встановлення офіційного курсу і буде визначатись за результатами торгових сесій на міжбанківському ринку. Правила встановлення курсу в тих сегментах ринку, де купує та продає валюту населення, не зміняться”, – повідомив Андрій Пишний.

Незважаючи на роз’яснення голови НБУ, ситуація на офіційному, а особливо на “чорному” ринку, минулого тижня була неспокійною.

За інформацією спеціалізованих сайтів finance.ua та minfin.com.ua, на “білому ринку”, це банки та пункти обміну валют (ПОВ), середній курс продажу долара виріс за два дні на 20 коп., до 38,37 грн/долар, курс купівлі майже не змінився – 37,60 грн/долар. Та вже з середи, 4 жовтня, долар почав дешевшати, особливо у покупці. На неділю, 8 жовтня він, за інформацією finance.ua, упав у продажу в деяких банках до 37,80 грн/долар (-57 коп.), а в купівлі до 36,60 (-1 грн). Все ж більшість банків та ПОВ торгували доларами близько до середнього курсу: 38,20 грн у продажу, 37,70 у покупці.

Готівковий євро також за тиждень подешевшав, але це відбувалося поступово, без стрибків угору-вниз: на 8 жовтня курс продажу знизився з 40,9 до 40,7 грн/євро (-20 коп.), а курс купівлі – з 40,1 до 40 грн/євро (-10 коп.).  Співвідношення між євро і доларом не змінилось і складає 1,06 долара за євро.

Нелегальний ринок, за даними сервісу “міняйло” (miniaylo) сайту finance.ua, де публікуються заявки на купівлю-продаж готівкової валюти між фізособами, у понеділок, 2 жовтня, фактично “стояв”: спред, тобто різниця між курсами купівлі і продажу, склав мізерні 3 копійки на доларі, відповідно 38,07 та 38,10 грн/долар. У вівторок стався стрибок відразу на 30 копійок, однак із середи курс так само стрімко пішов униз, в неділю, 8 жовтня, зафіксувався на 38,20  (+13коп.) у продажу і 37,90 (-20 коп.) грн/долар у купівлі.

“Схоже, що міняйли напередодні скасування Нацбанком фіксованого курсу спробували “розхитати човен” і заробити на панічних настроях покупців, але у них нічого не вийшло. Тому вони повернулися до попередніх котирувань і помітно збільшили спред”, – зробив висновок Олександр Охріменко.

Офіційний курс Нацбанку на п’ятницю, 7 жовтня, склав 36,62 грн/долар. Це на 6 коп. вище ніж був фіксований курс.

Однак на понеділок, 9 жовтня, регулятор встановив курс 36,58 грн/долар, на 2 коп. вище фіксованого. Курс євро на 9 жовтня склав 38,65 грн/євро (-9 коп. за тиждень).