Коли Преображення Господнє 2023: що обов’язково потрібно зробити в цей день

Події

Що означає свято Преображення Господнє, як святкувати і що заборонено.

Преображення Господнє – це одне з двунадесятих свят, тобто, 12 найголовніших церковних. Кожне з таких свят присвячене якомусь епізоду з життя Христа або Богородиці. У народі свято Преображення називають Яблучним Спасом, тому що на нього прийнято освячувати яблука. unian.ua

Що таке Преображення Господнє

У Євангеліє від Луки про це свято є історія. Ісус Христос розповів своїм учням про те, що незабаром йому доведеться мученицьки померти. Але Христу не повірили. Тоді Ісус узяв із собою трьох учнів – Петра, Якова та Іоанна, і вирушив із ними на гору Фавор, щоб помолитися. Під час молитви учні ніби занурилися в якусь дрімоту, а коли прокинулися, то побачили преображеного Христа в білому одязі:

І коли молився, вигляд обличчя Його змінився, і одяг Його став білим, блискучим. І ось, двоє чоловіків розмовляли з Ним, які були Мойсей та Ілля; з’явившись у славі, вони говорили про вихід Його, який Йому належало здійснити в Єрусалимі,

– йдеться в Євангеліє.

До Ісуса прийшли пророки Мойсей та Ілля, а апостоли побачили Преображення Господнє – тобто, перетворення в іншу форму. Це Христос зробив для того, щоб показати, що в Ньому з’єднується одразу два єства – людське і божественне. Це також і майбутнє преображення нашого єства, яке чекає після тимчасових страждань.

З’явилася хмара, в яку увійшли пророки. Голос із хмари сказав: “Цей є Син Мій Улюблений, Його слухайте. Коли був голос цей, залишився Ісус один. І вони замовкли, і нікому не говорили в ті дні про те, що бачили”.

Якого числа Преображення Господнє і його традиції

Преображення почали відзначати приблизно з IV століття, але тільки з VII століття у нього з’явилася фіксована дата. Преображення Господнє щорічно відзначають 19 серпня. За новим церковним календарем (з 1 вересня 2023 року) його відзначатимуть 6 серпня.

Повна назва свята – Преображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа. Його пов’язують з очищенням душі та зміцненням віри. Це красиве й урочисте свято в церкві. Напередодні його здійснюють Всенічне бдіння, ввечері проводять службу, а вранці – літургію. Службу священнослужителі правлять у білому одязі – він вважається символом фаворського світла. Після літургії освячують плоди нового врожаю, які є символом дарунка Богу від природи – як правило, це яблука, виноград, мед. Але це за побажанням, кажуть у церкві – головне, прийти до храму і помолитися. Після цього заведено йти на цвинтар, щоб вшанувати померлих родичів.

У народі свято отримало назву Яблучний Спас. Господині в цей час печуть яблучні пироги і готують варення з яблук. Обов’язковим вважається в цей день не тільки пригостити випічкою близьких, а й нагодувати нужденних.

Преображення Господнє 2023 – що не можна робити

У велике свято є низка заборон:

не можна займатися важкою фізичною працею, робити прибирання, ремонт, працювати в саду і на городі;

заборонено шити, в’язати;

не можна лаятися, лихословити, у жодному разі не бажати зла, а також шуміти і веселитися;

не слід залишати на кладовищі освячені яблука – церква вважає це забобоном;

не можна цього дня грати весілля – у храмах не вінчають.

На свято заборонено вживання скоромної їжі, оскільки триває піст, але на Преображення є невелике послаблення – дозволяється риба і вино.

Важливо стежити за вчинками в цей день і зробити хоча б одну добру справу – так очистити душу.

Молитва на Преображення Господнє

Преображення Господнє 2023 / depositphotos.com

Господи Ісусе Христе, Боже наш, що живе у Світлі неприступному, що є Сяйвом Слави Отчої та Образом Іпостасі Його! Коли прийшов час, Ти з невимовного милосердя до занепалого роду людського принизив Себе, прийнявши образ раба, будучи слухняним навіть до смерті (Флп.2:7-8). Однак перед Хрестом і добровільною смертю Твоєю на горі Фаворській преобразився в Божественній Славі Своїй перед святими Твоїми учнями й апостолами, частково приховавши прийняту плоть, щоб, коли Тебе побачать розп’ятим, зрозуміли Твоє добровільне страждання і Божество. Даруй же і нам усім, що святкують Пречистої Плоті Твоєї Преображення, чистим серцем і незаплямованим духом зійти на Святу гору Твою, в оселі святої слави Твоєї, де голос чистий святкуючих, голос невимовної радості, нехай там разом із ними віч-на-віч побачимо Славу Твою в незабутньому дні Царства Твого, і з усіма святими, що від початку світу Тобі догодили, прославимо Всесвяте ім’я Твоє з Безначальним Твоїм Отцем і Пресвятим, і Благим, і Животворящим Твоїм Духом нині й повсякчас, і на віки віків. Амінь.