Андрія Первозванного 2024: історія, традиції та основні заборони великого свята

Новини

Святого Андрія Первозванного шанують як одного з 12 апостолів Ісуса Христа. Саме він першим відгукнувся на заклик Спасителя. Нині його вважають покровителем України. Андрію Первозванному приписується пророцтво про створення міста на київських горбах

Історія свята

За легендами, апостол Андрій проповідував християнську віру в Скіфії, на узбережжях Чорного моря та на територіях, де згодом виник Київ. За свідченнями в давньоруській «Повісті минулих літ», біля Київських пагорбів апостол зупинився і промовив: «Чи бачите гори ці? На цих горах засяє благодать Божа, буде місто велике і Бог спорудить багато церков». Потім він піднявся і встановив на горі хрест.

Традиції свята

Традиційного цього дня віряни йдуть до церкви, читають молитви. В народі пекли коржики, які називалися «Калитою». Їх підвішували до стелі, а молоді хлопці намагалися підстрибнути і відкусити шматочок, не використовуючи рук. Якщо вдалося, то їхнє одруження буде щасливим.

З особливим нетерпінням на свято Андрія завжди чекали молоді дівчата, які цього вечора ворожили на майбутнє, особливо на свого судженого. Наприклад, вірили, що в ніч проти 30 листопада дівчина може побачити уві сні свого майбутнього нареченого. Для цього під подушку клали шматочок хліба, випеченого власними руками, і промовляли: «Суджений-ряджений, приходь мого хлібця скуштувати». Також під ліжко клали різні предмети з чоловічого гардеробу.

Відомо, що апостол Андрій вважався покровителем моряків і всіх професій, пов’язаних з морем. Тому йому завжди моляться про захист тих, хто виходить у плавання. В давнину існувало повір’я: якщо цього дня гарно попаритися, то весь рік будеш здоровим.

Ворожіння на Андрія. Фото: стіна

Заборони свята

Саме від дня святого Андрія Первозванного, за народними традиціями, чинними ставали заборони, що діяли до Нового року чи навіть до Хрещення. Не можна шити, в’язати, вишивати, щоб біля загонів дикі звірі «не моталися».

Також, ми повідомляли про відновлення енергосистеми: це станеться не скоро, то ж скільки сидітимемо без світла.