14 листопада. Яке сьогодні свято, що суворо заборонено робити на напередодні посту

Новини

Розповідаємо, яке церковне свято відзначають 14 листопада за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.

14 листопада за новим церковним календарем згадують одного з 12 апостолів Ісуса Христа – святого Пилипа. Також цього дня – заговини на Різдвяний піст. Розповідаємо про його традиції, прикмети та заборони і яке церковне свято сьогодні за старим стилем.

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль – новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян дотримуються старого стилю (юліанського) – збереження його залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
Православне свято 14 листопада за новим календарем (27 листопада за старим) – день пам’яті святого Пилипа, одного з дванадцяти апостолів і улюблених учнів Ісуса.

У писаннях сказано, що Пилип був освіченою людиною, присвятив своє життя православ’ю і вмів творити дива. Євангеліє від Іоана розповідає, що Пилип був родом із Віфсаїди. Після Вознесіння Господнього він пішов проповідувати в Галілею, Грецію та інші країни.

Як уже говорили, у Пилипа був дар чудотворення. Якось він зустрів жінку, у якої померла дитина, і воскресив її. Іншим разом апостол воскресив мертвого в місті Ієраполі Сирійському, де звершував свою проповідь: натовп озлобився на нього й зажадав, щоб він воскресив небіжчика в похоронній процесії, що йшла повз. Ще один випадок трапився в Греції – апостола хотіли вбити єрусалимські книжники, але раптово осліпли. За молитвою Пилипа більшість із них зцілилися і після цього прийняли християнство.

Загинув апостол у 87 років – його і соратника Варфоломія стратили за проповідь в Ієраполі Фригійському (нині Туреччина). Коли їх розіп’яли вниз головою, то почався землетрус. Перелякані кати зняли Варфоломія, а Пилипа не змогли. Святий до самої смерті молився за прощення своїх мучителів.

На тому місці побудували гробницю восьмикутної форми, де знаходилися святі мощі. Близько 560 року їх перенесли до Риму, зараз вони зберігаються в храмі Дванадцяти Апостолів.

Яке церковне свято 14 листопада за старим стилем

За юліанським календарем – день пам’яті святих братів Косьми і Даміана Асійських.

Про що говорять прикмети на 14 листопада

За прикметами цього дня можна дізнатися, як скоро чекати справжню зиму і якою вона буде:

теплий день видався – зима теж буде теплою;
листя ще не опало з дерев – до довгої і суворої зими;
бруд і вогкість – наприкінці січня буде холодно.
У народі 14 листопада – свято Пилипів день або Заговіння, оскільки відзавтра починається Різдвяний піст. За старих часів до цього часу намагалися закінчити всі заготівлі та закупівлі на зиму, оскільки потім все замітало снігом, і дороги ставали непрохідними.

Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 14 листопада, як і в будь-який інший день, не слід гніватися, лаятися, лінуватися, впадати у відчай, відмовляти в допомозі, церква не схвалює жадібності та заздрості, обжерливості.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: не слід прибирати – вважається, що разом зі сміттям і брудною водою з дому можна винести добробут.

Що можна робити 14 листопада
У православне свято сьогодні звертаються в молитвах до святого Пилипа – просять про позбавлення від різних недуг, особливо від хвороб очей, допомоги в скорботах.

У Пилипів день, як уже говорили, відзначають також заговіння напередодні Різдвяного посту, який триватиме до Різдва (25 грудня за новим стилем). Цього дня намагалися багато не працювати, прийнято відпочивати, влаштовувати застілля і ситно їсти – щоб набратися сил перед прийдешнім постом.

Хто відзначає день ангела 14 листопада
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Пилип, Василь, Анна, Петро, Григорій, Микола, Олександр, Федір, Гавриїл, Михайло.

За старим стилем день ангела у Кузьми, Єлизавети, Якова, Давида, Івана, Адріана, Петра, Олександра, Дениса, Федора.

Джерело