Головне свято ЗСУ і Миколая: як Україна відзначає 6 грудня

Новини

У середу, 6 грудня, Україна відзначає одразу два свята: День Збройних сил України та День святого Миколая. Останнє раніше святкували 19 грудня, проте тепер і день, коли діти по всій країні чекають на подарунки від Миколая, і головне свято ЗСУ випадають на один день.

OBOZ.UA зібрав інформацію про те, як українці відзначають ці важливі свята.

День Збройних сил України

Це свято в Україні відзначають щороку 6 грудня – в день ухвалення 1991 року Закону України “Про Збройні сили України”. А ще одне 6 грудня – 1919 року – стало початком однієї зі славетних сторінок української армії – Першого зимового походу Дієвої армії УНР.

День ЗСУ – це професійне свято всіх військовослужбовців та військовослужбовиць України. Кожен із родів наших Збройних сил має свій професійний святковий день, але 6 грудня об’єднує всіх військовослужбовців України.

Відзначати День Збройних сил в Україні заведено урочистими нагородженнями, привітаннями головнокомандувача ЗСУ, Міноборони, святковими концертами та вишколами. Проте під час війни, яка триває в нашій державі, усі заходи, що можуть становити загрозу для наших захисників, скасовуються.

Для дітей у школах та дитячих садочках в цей день найчастіше проводять цікаві заходи та майстер-класи. Це можуть бути конкурси на створення тематичних малюнків, спортивні змагання, заходи з навчання захисту держави.

Крім цього, за літературні, мистецькі та журналістські роботи на військову тематику вручають Премію імені Богдана Хмельницького.

Привітання до Дня Збройних сил України у віршах, прозі та у вигляді листівок ви знайдете у підбірці OBOZ.UA за посиланням.

День святого Миколая

Раніше це свято відзначали 19 грудня, проте з переходом Української греко-католицької церкви (УГКЦ) та Православної церкви України (ПЦУ) на новоюліанський календар воно випадає на 6 грудня. Так само на 13 днів раніше багато українців тепер відзначатимуть й інші свята, зокрема Різдво.

Саме із Дня святого Миколая в Україні розпочинається цикл зимових свят. У цей день вшановують пам’ять святителя Миколая Чудотворця, який, згідно з церковними переказами, встиг зробити чимало хороших справ: він визволяв полонених, рятував від страти невинних, допомагав бідним, особливо дітям. Саме завдяки цьому він і став одним із найшанованіших святих.

Святкувати День святого Миколая почали в середньовічній Німеччині. Батьки традиційно дарували дітям ласощі, теплий одяг, іграшки, шкільне приладдя та інші приємні дрібниці. А щоб малюки повірили, що всі ці подарунки приносить святий, вони підкладали їх таємно і робили це пізно вночі. Згодом звичай святкувати День святого Миколая поширився на інші країни.

Головне свято ЗСУ і Миколая: як Україна відзначає 6 грудня

В Україні за багато років зʼявилися свої традиції святкування святого Миколая. Зокрема, селяни на Слобожанщині збиралися разом після служби в церкві і варили пиво. А для дітлахів готували особливе печиво, яке називали “миколайчиками”.

На Харківщині в День святого Миколая проводять триденні Миколині святки, готують узвар і кутю. На Поділлі було заведено чекати на “полазника” – людину з позитивною енергією, яка має першою зайти до оселі цього дня.

Також з’явилася традиція написання листів святому. Малеча пише Миколаю про свої таємні бажання, а також перераховує усі добрі й погані справи, зроблені цього року. Потім діти отримують від святого подарунки – вони зʼявляються вночі під подушкою, у взутті чи біля ліжка.