“Дозвільнялися!” У Криму розпочалася паніка через підрив Каховської ГЕС – що буде з водою на окупованому півострові

Новини

Руйнування Каховської гідроелектростанції, що перебуває під контролем окупантів, стало справжньою катастрофою, масштаб якої нам ще тільки доведеться усвідомити. Серйозні наслідки загрожують Херсонській та Запорізькій областях, а також Криму. Під загрозою обміління опинився і Північнокримський канал, яким іде вода на окупований півострів.

Що зараз відбувається у Криму та чим загрожує підрив ГЕС – читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Вода “тане” на очах

Вранці 6 червня, коли стало відомо про НП на Каховській ГЕС, гауляйтер окупованого Криму Сергій Аксьонов поспішив заявити, що мешканцям півострова нема про що турбуватися: мовляв, підтоплення Криму не загрожує. Але все ж таки визнав, що “є ризик обміління Північнокримського каналу”.

Представник окупаційної влади також поспішив заявити, що зараз питної води більш ніж достатньо: “Водосховища, навіть ті, які раніше були заповнені на 15-20%, наразі мають близько 80% наповнення”.

І самовпевнено зазначив, що “нині проводяться роботи з мінімізації втрат води у каналі”. Щоправда, остання заява не має нічого спільного із реальністю – на це вплинути окупанти вже точно не в змозі.

Окупаційна влада намагається заспокоїти жителів Криму, що “інцидент” ніяк не вплине на них, оскільки водозабір каналу починається вище від дамби. Ось тільки зниження рівня водосховища безпосередньо впливає і на обсяг води, що надходить у канал.

канал вода Крим

За даними джерел OBOZREVATEL, Північнокримський канал почав швидко міліти: рівень води щогодини знижується на 15-20 сантиметрів. “Думаю, що два-три дні – і про надходження до Криму прісної води можна буде забути. І така ситуація надовго – ми ж з вами розуміємо, що відновити подачу можна лише після ремонту. Точніше нового будівництва гідротехнічної споруди – а це може зайняти не те, що місяці, а можливо й не один рік”, – каже наш співрозмовник.

Поки російські пропагандисти на зарплаті посилено відпрацьовують “темники” про те, що “в Криму з водою все гаразд”, прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков змушений був визнати, що надходження води до Північнокримського каналу дійсно “різко скорочується”. І, звичайно, звинуватив українців у “диверсії”, однією з цілей якої, за його словами, якраз і є “позбавити Крим води”. При цьому замовчавши, що саме російські військові вже понад рік контролюють Каховську ГЕС.

Крим на нервах

Якщо об’єктивно, то без прісної води з Північнокримського каналу півострів жив вісім років, і думати, що він “моментально засохне”, – було б помилковим. Проте наслідків справді не уникнути, і з кожним днем вони позначатимуться дедалі сильніше.

Після прориву греблі російське підприємство “Вода Криму” повідомило про часткове відключення води в Сімферополі, Керчі, Джанкої, Феодосії та кількох районах півострова 6 червня. Причиною назвали “необхідність ремонту”, яка нібито ніяк не пов’язана з НП на Каховській ГЕС. Проте місцеві жителі у це не повірили.

вода Крим

“Говорили, що лише кілька вулиць у Керчі будуть без води, а відрубали практично всьому місту”, – поділилася з OBOZREVATEL мешканка окупованого міста.

У коментарях до публікації “Води Криму” у російській соціальній мережі VK розлючені жителі перераховують адреси, які вже без води, а деякі запитують про можливі відключення. На що представники підприємства рекомендують зробити запас води, оскільки “можливе зниження тиску в системі”.

“Довизволялися! Відключення подачі води (або зниження обсягів) відбувається якраз у тих населених пунктах, до яких надходить вода з Північнокримського каналу. Але залежність від підриву ГЕС “влада” боїться визнати. Вже оголосили, що завтра теж із водою буде погано”, – каже співрозмовник OBOZREVATEL із Сімферополя.

вода Криму

За його словами, у місті наростає паніка – люди почали змітати пляшки з водою з полиць супермаркетів.

“Всі розуміють, що правди про реальний стан справ і що буде далі ми не дочекаємось. Тому всі запасаються”, – поділився він.

У Криму кажуть, що запаси у водосховищах справді зараз є, проте це завдяки як сприятливій погоді, так і каналу, що на той момент працював.

"Дозвільнялися!" У Криму розпочалася паніка через підрив Каховської ГЕС – що буде з водою на окупованому півострові

Ось тільки запаси не нескінченні, та й зі зрошенням тепер буде проблема. Засіяні рисом поля без води з каналу стовідсотково пропадуть, що вже говорити про інші культури, яким важко вижити під кримським сонцем.

У 2022 року в Криму під рис відвели понад 600 га, 2023-го заявляли про збільшення площі посівів до 3,5 тис. га. Але тепер – не доля.

Північнокримський канал

А так званий “голова держради Криму” Володимир Константинов заявив: “Я багато років говорив і твердив, що стратегію води Криму потрібно вибудовувати без Північнокримського каналу. Буде – добре, не буде – всього повинно у нас бути достатньо і без цього. І ось вам приклад. Дуже короткий час минув, люди тільки почали створювати якісь підприємства, і тут ця неприємність”.

З причинно-наслідковими зв’язками у Константинова, як і в інших представників окупаційної влади, так само погано. А суть проста: не було б окупації – не сталося б усіх цих бід.

Забезпечення водою Криму було заявлено однією із цілей російської “спецоперації”, у чому раніше цинічно зізнавався Путін. Тепер, судячи з дій окупантів, і ця мета перестала бути актуальною – як і багато інших. А люди… Ну що люди? Для путінського режиму вони є просто витратним матеріалом.